Pärimisõigus

Küsimus: Kas on vajalik pärimistõend?07.10.2011

Tere!
2010. aastal suri isik, kelle nimel oli maja ja paar hektarit maad. Majja jäi elama abikaasa (maja ehitasid nad abielu ajal koos). Paaril on kaks täiskasvanud tütart, kes elavad eraldi. Kas abikaasal on vaja algatada pärimist ja omada pärimistõendit? Lapsed ega ka abikaasa ise ei soovi tema eluajal mingeid teginguid maja ja maaga teha.
Kui tekib vajadus, siis kui palju maksab notari juures kogu pärimisega seotud protseduur?
Tänades

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
01.01.2009.a jõustunud pärimisseaduse järgselt läheb pärand pärijale üle, kui pärija saab teada või peab teada saama pärija surmast ning oma pärimisõigusest. Seega faktiliselt on pärand pärijate poolt seaduse järgi vastu võetud ehkki vajalikud dokumendid on vormistamata jäetud. Pärimisega seotud protseduuri maksumus on seotud osaliselt ka vara maksumusega, seega soovitan antud konkreetse pärimisasja kulude väljaselgitamiseks pöörduda informatsiooni saamiseks notarisse.