Pärimisõigus

Küsimus: Kuidas toimub pärimine kui pärija on vanglas?21.11.2011

Selgitan siis loo ära.
Korteriomanik ehk mu vanaema suri aasta alguses, ta ei pärandanud seda, kuid elasin temaga nelja-aastasest saadik koos, kui ta võttis mind lastekodust ära. Ta sai minu hooldusõigused ja ema minuga peale lastekodusse minekut ei suhelnud, samamoodi ka enda emaga, kes mind sealt ära võttis. Paar aastat tagasi pikalt uurides sain teada, et minu ema on vanglas ja ta on seal veel järgmise aasta lõpuni ning uurisin ka seda, et kes on siis esmane pärija, kas mina, kui inimene, kes vanaemaga koguaeg koos olnud või tema tütar, kes pole temaga aastakümneid suhelnud. Öeldi, et tema, kuid kas muud asjaolud ei loe? Et vanaema hoolitses minu eest terve elu, et olen siia sissekirjutatud, et maksan arveid jne. Elan ise hetkel siin korteris, kuid olen hirmul, et üks hetk tuleb ta välja ja ajab mind minu enda kodust minema. On see siis kindel, et tema saab selle või on ka minul võimalus?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Seadusjärgse pärimise puhul on teiste pärijate puudumisel esimeseks pärijaks Teie ema. Juhul, kui Teie ema pärandist loobub, on pärijaks tema lapsed ehk siis Teie koos võimalike olemasolevate õdede-vendadega. Pärandist loobuda on võimalik 3 kuu jooksul alates hetkest, mil pärima õigustatud isik (antud juhul Teie ema) sai teada või pidi teada saama pärandaja (vanaema) surmast. Notar võib loobumisavalduse esitamiseks määrata uue tähtaja, kui pärima õigustatud isik on lasknud tähtaja mööda mõjuval põhjusel ja kui teised pärima õigustatud isikud sellele vastu ei vaidle.
Pärimise puhul ei arvestata reeglina seda, millised on olnud pärandaja ja pärijate suhted.