Pärimisõigus

Küsimus: Kas abielu jooksul soetatud ühisvara saab muuta ainuomandiks, kui pärimismenetlus on algatatud 11 a hiljem?14.04.2021

Abikaasa (abielu oli jäänud ainult paberil, reaalselt ei teadnud temast 40 a midagi) suri 2009, pärimismenetlus algatati 2021 linnavalitsuse poolt. Kuigi me koos ei elanud 40 aastat, on meil mõlemal korterid seaduse ees ühisvarana. Siit nüüd tuleneb probleem, sest pärimismenetluse käigus tuli välja, et abikaasal on ka kaks last, kes nõuavad nüüd abikaasa osa pärandina minu korterist. Kas mul on mingi võimalus see vaidlustada, kuna abikaasa pole ei tööga ega rahaga minu korterisse panustanud? Ning kuna tema surmast on 11 aastat möödas, kas saab asjaõigusseaduses igamise punkti arvestada või muu seaduse alusel nö väljanõutav ühisosa tühistada? Sest reaalselt abielu ei olnud ning soovin oma vara kaitsta. Kuidas peaksin edasi käituma, kuhu pöörduma?

Vastus: Aldo Vassar, advokaat, Advokaadibüroo LINDEBERG, www.lindeberg.legal

Reeglina abielu kestel omandatud vara on ühisvara, aga tuleb arvestada ka sellega, et enne 01.06.2010. a kehtinud perekonnaseadus võimaldas abikaasade abielusuhted lugeda lõppenuks, kui abikaasade vahel olid lõppenud nii isiklikud kui ka varalised suhted. Teie esitatud asjaoludest ei nähtu, millal täpsemalt lõppesid abielusuhted ning millal omandasite korteri. Kui vara omandati pärast abieluliste suhete lõppu, siis võiks tegemist olla lahusvaraga, millele abikaasa lastel puudub õigus. Täpsema hinnangu andmiseks on vajalik aga teada täiendavaid asjaolusid.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, siis pöörduge hinnapakkumise saamiseks Advokaadibüroo LINDEBERG poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil info@lindeberg.legal