Pärimisõigus

Küsimus: Kas peame pärandist loobumisest teatama notarile või kaaspärijale?21.12.2011

Tere!
Minu isa hukkus autoõnnetuses. Pank soovib, et isa pärijad (abikaasa, mina ja õde) maksavad liisingut edasi. Tahaksin teada, sellist asja. Minu ema (isa abikaasa) soovib ise antud auto pärida ja liisingut maksta, kas meie õega peame notarile mingisuguse avalduse esitama, et loobume pärandatud autost või on see meie kolme (ema, mina, õde) omavaheline kokkuleppe, kes isa päranduse saab? Tänan vastamast.

Lugupidamisega,
DK

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Kui pärima õigustatud isik 3 kuu jooksul peale pärandi avanemist pärandist loobumisest ei teata, siis loetakse, et ta on pärandvara vastu võtnud. Loobumisavaldus tuleb teha notari juures, kes selle tõestab. Pärandist loobumisel tuleb silmas pidada ka seda, et kui Teil või õel on lapsi, siis pärivad teie asemel abikaasa kõrval nemad. Kui lapsi ei ole või ka nemad loobuvad, siis pärivad abikaasa kõrval teise järjekorra seadusjärgsed pärijad ehk pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased. Kui ka neid ei ole, siis pärib kogu vara abikaasa üksinda.