Pärimisõigus

Küsimus: Kas 10 aastat tagasi päritud maja saab mult ära võtta, kui hooneregistrisse ei ole minu nimele vormistatud?31.01.2012

Tere! Olen seadusjärgne pärija, notari juures on tunnistus vastu võetud. Sellest on möödas varsti 10 aastat. Maja pole hooneteregistrisse veel minu nimele kantud, sest maa ja maja mõõtmiseks raha ei ole. Olen kuulnud, et nii võib olla, ainult müüa ei saa, aga ma ei soovigi müüa, maja ümber maad ei ole. Maamaksu ei maksa.
Loomulikult kunagi on soov oma nimele kinnistu saada. Küsimus on, et kas sellises olukorras midagi ei juhtu või kas keegi saab veel selle maja minult võtta, maja on erastatud ema poolt EVP-dega (tööaastatega).

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Omandiõigus ei tulene ehitisregistrist, seega, kui Teid ei ole omanikuna ehitisregistrisse kantud, ei tähenda see veel seda, et Teil puuduks omandiõigus. Omand on Eestis seadusega kaitstud ning ilma õigusliku aluseta ei ole võimalik Teile kuuluvat vara ära võtta.