Pärimisõigus

Küsimus: Mida teha, et laenuga ostetud korter jääks käendajale?07.04.2012

Tere. Ostsime korteri umbes aasta enne abiellumist - kui korteri ostsime, siis ei olnud me veel abielus. Kas minul kui laenu käendajal on mingisugune õigus sellele korterile? Abikaasal on esimesest abielust täiskasvanud poeg, kes tegelikult oleks ju pärija. Kui temal ei ole võimalik laenu maksta, nõutakse see ju minult kui laenu käendajalt välja. Peaksin siis maksma korteri eest, mis ei kuulugi mulle. Andke palun nõu mida peaksime abikaasaga tegema, et tema surma korral ei jääks ma "lageda taeva" alla.

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere
Ütlete, et ostsite enne abiellumist korteri, kuid ei ole täpsustanud, kes on korteri omanik või omanikud. Eeldan, et korter on teie abikaasa nimel. Käendajana teil otseselt korterile õigust ei ole. Kui võlgnik ei täida oma laenukohustust võlausaldajale, siis võib võlausaldaja pöörduda teie, kui käendaja poole nõudega laenukohustus täita. Selliselt tekib teil regressiõigus võlgniku vastu. Kui teie abikaasa ei ole testamenti teinud, siis oleks seadusjärgseks pärijaks teie abikaasa alanejad sugulased, antud juhul siis täiskasvanud poeg aga ka teie abikaasana olete pärija. Juhul, kui teie abikaasa on teinud testamendi, millega on määratud teid pärijaks, ei tekiks teie poolt viidatud situatsiooni, kus jääte nn lageda taeva alla. Samas on võimalik seada korterile tasuta eluaegne kasutusõigus, mis tagaks samuti teile õiguse nimetatud korteris elada teie eluajal.