Pärimisõigus

Küsimus: Kas lastel on õigus testament vaidlustada?07.04.2012

Abiellusime 1999. aastal. Minul oli oma korter, abikaasa oli lahutatud ja elas enne seda koos oma emaga korteris, mille ema kirjutas tema nimele enne meie abiellumist. Ema suri ja me müüsime maha minu ühetoalise korteri ning kolisime tühjaks jäänud kahetoalisse, mis nagu ma eelnevalt mainisin, oli abikaasa nimel, seega lahusvara. Tegime seal minu korteri müügist saadud vahenditega põhjaliku kapitaalremondi. Saime mõne aja seal koos elada ja abikaasa haigestus raskelt ja viibis 3 kuud haiglas, kus ta ka suri. Veidi enne tema surma avaldas ta soovi teha selline testament, kus korter jääks minule. Tegime kahe tunnistaja (arst ja õde) allkirjadega testamendi. Eelmisest abielust on abikaasal ka kaks täiskasvanud poega, kes nüüd väidavad, et ma kasutasin alatuid võtteid ja sundisin oma meest minu kasuks testamenti kirjutama ning vaatamata sellele, et mu mees oli dokumentide järgi korteri omanik, ei tohiks mul ikkagi vanaema korterile olla mingit õigust. Kuna testament sai tehtud ainult korterile, siis lähevad ikkagi kõigi kolme vahel jagamisele minu nimel olev, aga abielu kestel ostetud sõiduauto ning nii minu kui abikaasa pangakontodel olnud säästud ja teenitud töötasu. Seega, kas on reaalne, et lapsed võivad asja vaidlustada kohtus ja mind ähvardab korterist ilma jäämine pluss veel pean jagama nendega oma autot ja meie ühiseid sääste? Seega ka veel peale maksma? Mis ajahetke seisuga panga väljavõte pärimisel arvesse läheb? Kõik need kolm kuud pidin ma tegema kulutusi nii korterile, autole, pluss veel paljudele muudele igapäevastele asjadele, aga abikaasa ju siis mingit tulu ei saanud. Haigusleht anti alles koos surma tõendiga.

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere

Olete väga keerulises, kuid kahjuks väga sageli ette tulevas olukorras. Kui teie abikaasa pärandas teile korteri, siis on tegemist pärimisseaduse mõttes annakuga. Annaku määramise korraldus annab annakusaajale õiguse nõuda annakutäitjalt annakuks määratud eseme üleandmist. Pärimise korral on pärijateks nii alanejad sugulased - antud juhul siis pojad ja teie, kui üleelanud abikaasa. Ennekõike tuleb välja selgitada pärandvara ning pärijad. Koduse testamendi tühisust saab kohtu kaudu tuvastada. Kui seda ei ole tehtud, olete osaliselt pärima õigustatud koduse testamendi järgi ja see, mis puudutab sõidukit või pärandaja pangakontosid, tuleks lahendada eraldi. Siinkohal peaksid pojad arvestama ka sellega, et matusekulud lähevad mahaarvamisse.