Pärimisõigus

Küsimus: Kas lapsendamata kasulapse järglased pärivad?02.04.2011

Tere!
Detsembris suri meie vanaema. Vanaema kasvatas meie isa, kes oli talle kasupoeg (abikaasa venna laps). Abikaasa on surnud. Isal oli kokku 6 õde-venda, kes kasvasid lastekodus ja tänaseks on neist lastest elus vaid üks. Vanaemal endal bioloogilisi lapsi ei olnud. Kasupoeg (meie isa), mulle teadaolevalt, ametlikult lapsendatud ei olnud. Isa on surnud. Vanaemal oli õde ja vend, kes on surnud ja kellel järeltulijaid ei olnud. Vanaemast jäi peale surma korter.
Kuidas tõestada, et meie oleme tema lapselapsed?
Kes pärib seadusejärgselt korteri?
Mulle teadaolevalt ei ole vanaema teinud testamenti. Kas on vaja teha ametlik järelpärimine pärimisõiguse osas või teavitatakse inimest teatud aja möödumisel?
Ette tänades

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Pärida on võimalik testamendi- või seadusjärgselt.
Soovitaksin teil täpsustada, kas teie vanaema ei ole teinud testamenti. Notariaalsed testamendid on registreeritud pärimisregistris. Koduse testamendi puhul on selle kehtivusajaks 6 kuud. Kui olete veendunud, et vanaema ei teinud ühtegi testamenti, on tegemist seadusjärgse pärimisega.
Seadusjärgseteks pärijateks loetakse pärandaja abikaasat ja pärandaja sugulased. Sugulased seadusjärgsete pärijatena pärivad esimese-, teise- ja kolmanda järjekorra pärijatena. Esimese järjekorra seadusjärgseteks pärijateks on pärandaja alanejad sugulased. Alanejateks sugulasteks on lapsed ja nende järglased. Kui teie vanaema lapsendas teie isa, siis seadusjärgse pärimise korral oleksid, arvestades asjaolu, et teie isa on surnud, pärijateks isa lapsed ja nende lapselapsed.

Märgite, et te ei ole kindel, kas isa oli ametlikult lapsendatud või mitte. Peaksite kindlasti välja selgitama, kas isa lapsendati nn ametlikult või mitte. Ainuüksi fakt, et vanaema Teie isa kasvatas, ei muuda teie isa seaduse järgseks pärijaks. Juhul, kui isa ei olnud ametlikult lapsendatud ja teie kirjast loen välja, et vanaemal endal lapsi ei olnud, asuvad pärima teise järjekoha pärijad, kelleks on pärandaja vanemad ja nende alanejad sugulased. Olukorras, kus ka teise järjekoha pärijaid ei ole, on pärijaks kolmanda järjekoha pärijad ehk siis pärandaja vanavanemad ja nende alanejad sugulased.
Kui seadusjärgsed pärijad puuduvad, on seadusjärgseks pärijaks pärandi avanemise koha kohalik omavalitsusüksus.
Soovitaksin kindlasti nõu pidada juristi või notariga.