Pärimisõigus

Küsimus: Kinkelepingu väärtus13.05.2011

Kui üks kaaspärijatest tahab oma mõttelise osa teisele kaaspärijale kinkida, kas siis nn kinkeväärtus mängib rolli (kingil on ju mingi väärtus) edaspidi? Näiteks: kui kolmas kaaspärija kasutab oma ostueeõigust ja tahab pärandit osta ning siis ostabki selle hinnaga mis kigitusel on.

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Pärimisseaduse § 149 reguleeritud kaaspärija ostueesõigus eesmärk on takistada kolmandate isikute astumist pärijate ühisusse pärast seda, kui kaaspärija on oma mõttelise osa müünud. Võõra isiku osalemine muidu sügavalt perekondlikes suhetes võib olla pärandvara valitsemisel ja selle jagamisel komplitseeritud kõigile asjaosalistele. Pärijate ringis ostueesõigust ei kohaldata.