Pärimisõigus

Küsimus: Kuidas müüa elava vanuri korterit, kui on olemas testament?18.05.2011

Tere,
Testament on tehtud 2 lapselapsele (pärivad pärast vanaema surma). Tervislikel põhjustel läheb vanur (87 aastane) hooldekodusse, tahame korterit maha müüa. Kas võib olla müüjaks volitatud isik (üks lapselaps) ja kuidas mõjutab see testamenti? Kas on õigus ka testament ümber teha (ja võtta allkiri mitteadekvaatselt inimeselt), kuhu peaks pöörduma sellise probleemiga?
Kes on selle mahamüüdud korteri raha pärijad, (vanur ei tunne enam raha ja numbreid, tugevad mäluhäired, pime ja annab allkirju igale poole, dementne)? Olen tütar ja sellesse korterisse sissekirjutatud. Kas on mõtet ennast välja kirjutada ja raha jätta volitatud isikule, kes kasutab vanaema pangakontot?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Korteri müük peab olema vormistatud notariaalselt. Kui vanaema on volitanud kolmandat isikut enda nimel korterit müüma ja nimetatud volikiri on kehtiv ning notariaalne, siis teoreetiliselt ei tohiks takistusi korteri müügiga olla. Korteri müügist saadud raha kuulub ikka vanaemale, mitte volitatud isikule ja kuulub vanaema vara hulka.

Testamenti saab muuta vanaema, keegi kolmas isik ei saa seda tema eest teha. Kas ja kui adekvaatne vanainimene testamendi muutmise hetkel on või oli oleneb juba konkreetsetest asjaoludest.