Perekonnaõigus

Küsimus: Mis õigused on minul elamule, mille jaoks võtsime laenu, aga ehitasime mehe sugulaste maale ja mees sai selle kingitusena omale?22.04.2014

Tere. Olukord: abielus, 2 last, vara leping puudub. Plaanis lahutus.
Esiteks: abikaasale on kingitud kinnisvara enne meie abielu sõlmimist. Eeldan, et sellele mul igasugune õigus puudub?
Teiseks: võttis abikaasa meie abielu ajal pangalaenu ja ehitas selle eest elamu oma sugulaste krundile. Hiljem kingiti see (meie abielu ajal) talle. Mis õigused on minul sellele elamule? Kas asjaolu muudab see, et lahutus tuleb minu algatusel? Tänud vastuse eest.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kõigepealt märgin ära, et lahutuse asjaolud, sh see, kumb abikaasa teeb ettepaneku abielu lahutamiseks, ei mõjuta kuidagi ühisvara jagamist.

Kinkelepingu teel omandatud esemed on teadaolevalt kingisaajast abikaasa lahusvara, kuid siiski võib Teie olukorras kõne alla tulla nende kulutuste väärtuse arvamine ühisvara hulka, mis on abikaasa lahusvarale abielu ajal tehtud. Konkreetsemate seisukohtade võtmine eeldab siiski detailsemat ülevaadet kõnealustest asjaoludest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand