Perekonnaõigus

Küsimus: Kas mul on võimalik oma lapsele panna lapse isa perekonnanimi, kui DNA-test on kinnitanud isadust?26.08.2014

Tere!
Kas mul on võimalik oma lapsele panna lapse isa perekonnanimi, kui olen pöördunud kohtusse elatise saamiseks ja isaduse tuvastamiseks ning DNA-test on kinnitanud isadust?
Kas lapse isal on sellisel juhul õigus ikkagi keelduda oma perekonnanime andmisest oma lapsele? Kas ka sellisel juhul peab isa esitama isaduse omaksvõtu avalduse või mitte?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isadus ei ole kindlaks tehtud ehk siis olukorras, kus lapse sünnitunnistusel ei ole kannet isa kohta, antakse lapsele ema perekonnanimi. Selleks, et oleks võimalus anda lapsele isa perekonnanimi, peab isadus olema kindlaks tehtud – selleks peab olema isa isaduse omaks võtnud või siis peab isadus olema tuvastatud kohtuotsusega.

Kui isadus on kindlaks tehtud, antakse lapsele perekonnanimi vanemate kokkuleppel. Kui vanemad kokkuleppele ei jõua, otsustab eestkosteasutus, kumma vanema perekonnanimi lapsele antakse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand