Perekonnaõigus

Küsimus: Kas täisealiseks saav poeg peab ise hakkama isalt 8000 eurost elatise võlga välja nõudma?30.10.2014

Tere,
Minu poeg saab järgmisel kuul 18-aastaseks, elatis on välja nõutud aastaid tagasi kuni täisealiseks saamiseni. Elatise võlg on aastatega kasvanud üle 8000 euro. Nüüd peaks laps ise elatist taotlema, aga kas temal on õigus ka elatisabile ja kes peab elatisabi summa tagasi maksma? Ja kui inimesel on juba nii suur võlg, kas on üldse lootus, et elatis välja mõistetakse kuni gümnaasiumi lõpuni. Lapse isal ei ole vara ega ametlikku töökohta, sest kohtutäitur on arestinud kõik pangakontod, vahepeal töötas ametlikult ja palk laekus praeguse abikaasa kontole kuhu kohtutäituri õigused ei ulatu. Tegu ei ole tegelikult halval järjel oleva isaga, lihtsalt puudub huvi elatise maksmise vastu.
Jään vastust ootama.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatisvõla olemasolu ei tähenda seda, et isal puuduks täisealiseks saanud, kuid õpinguid jätkava lapse suhtes ülalpidamiskohustus, seega nõuab kohus elatise välja ka olukorras, mil isal on tekkinud elatisvõlg. Kui laps on saanud täisealiseks, peab ta elatise väljamõistmise nõudega ise kohtu poole pöörduma (muidugi võib ta seda teha ka lepingulise esindaja vahendusel).

Elatisabi makstakse ainult alaealisele lapsele, täisealine õpinguid jätkav laps kahjuks elatisabi taotleda ei saa.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand