Perekonnaõigus

Küsimus: Kui palju peab alimente maksma miinimumpalka saav isa?14.11.2014

Kui palju peab isa alimente maksma kahele lapsele, kui saab miinimumpalka? Kas talle peab ka midagi kätte jääma ja lapsed saavad selle võrra vähem?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!
Perekonnaseaduse § 101 lõige 1 sätestab, et elatis ühele lapsele ei tohi olla väiksem kui pool Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära – hetkel on alapalk 355 eurot, seega ei tohiks elatis ühele lapsele olla väiksem kui 177,5 eurot lapse kohta. Reeglina mõistavad kohtud minimaalses suuruses elatise vanemalt välja, kuid iseenesest on erandkorras võimalik elatist vähendada ka alla miinimummäära – kui elatise maksmiseks kohustatud vanema käsutada on väga piiratud vahendid, peaks ta igal juhul kasutama oma sissetulekut enda ja laste ülalpidamiseks ühetaoliselt.

Parimate soovidega,

Hanna Kivirand