Perekonnaõigus

Küsimus: Kui laps nõuab isalt elatisraha, kas siis kohtuistungil peab laps tõesti minema vastamisi oma isaga?21.11.2014

Tere! Laps sai 18-aastaseks ja pöördus elatisraha nõudega kohtusse. Isa esitas vastuväited, et ei ole võimeline maksma, kuna on veel 2 last. Varem maksis 10 aastat kohtu poolt mõistetud summat - pool miinimumpalka. Laps küsib nüüd sama summat. Kas täiskasvanud lapsele kehtib sama summa või võib kohus seda ka vähendada? Isa nõuab ka kohtuistungit, kas laps peab tõesti minema kohtus vastamisi oma isaga?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kohus korraldab asja lahendamiseks kohtuistungi, on istungile kutsutud hagejana ka laps. Samas, kui lapse jaoks on tegemist äärmiselt ebamugava olukorraga, on tal võimalik kohtuistungile saata ennast esindama ka lepinguline esindaja.

Nn elatismiinimum on sätestatud vaid alaealise lapse kohta, täisealise lapse elatis on vajaduspõhine ehk siis sõltub lapse vajaduste suurusest. Lapse vajaduste suurust tuleb kohtule tõendada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand