Perekonnaõigus

Küsimus: Kas võin elatisraha maksmise asemel lapsele vajalikke asju osta?23.07.2011

Ootasin teist last, kui tuli kohtukutse, seoses minu tütre hooldusõigusega. Mul sel ajal oli kindel töö, kindel elukoht ja mees mu kõrval, kuid ükski sotsiaaltöötaja ei käinud mind vaatamas, et mis tingimusi mul oleks võimalik lapsele pakkuda, kuid mu endise kaasa juures ja ema juures käisid küll. Tulin kohtumajja, röökisime jutud ära ning kohtunikule ütlesin ilusti, et meil poleks probleemi veel üks suu lisaks toita. Kuid kõigele vaatamata kohtunik otsustas, et kuna olen rase, ei saa ma sellega hakkama, määrates mu kasuema tütre eest holitsema. Nüüd aga saab ema riigi poolt toetusrahad ja tahab mulle alimente selga panna, kas see on võimalik? Lapse isa ka ei maksa talle raha, sest mu kasuemal on kalduvus rahad maha juua. Sel samal põhjusel ei taha ka mina talle arvele raha kanda. Kas minust on õige kulutada nt 50 eur selle peale, mida lapsele on vaja või kannan pigem selle ema arvele?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere
Elatist on kohustatud maksma lapse vanemad, isegi siis, kui hooldusõigus on antud üle. Ülalpidamist antakse üldjuhul raha perioodilise maksmisega. Kui selleks on mõjuv põhjus, võib kohustatud isik nõuda, et tal võimaldataks anda ülalpidamist muul viisil. Seega on teil põhimõtteliselt olemas õigus nõuda, et te ei maksa ülalpidamist lapsele rahaliste maksetena vaid muul viisil.