Perekonnaõigus

Küsimus: Kas meil õega on õigus nõuda isalt elatist ülikoolihariduse omandamise ajal?21.01.2015

Olen 22 ja õde on 20. Oleme üliõpilased ja kooli kõrvalt tööl ei käi. Kas meil on õigus nõuda isalt elatist hariduse omandamise ajal?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse kohaselt on vanematel ülalpidamiskohustus alaealise lapse ja põhi-või keskharidust omandava kuni 21-aastase lapse suhtes, kõrgharidust omandava lapse suhtes vanematel enam otseselt ülalpidamiskohustust ei ole.

Lisaks eeltoodule on ülalpidamiseks õigustatud abivajav perekonnaliige, kuid nimetatu kehtib eelkõige olukorras, mil isik ei ole võimeline oma ülalpidamise eest ise hoolitsema (nt olukorras, mil isiku tervislik olukord ei võimalda tal endale ise sissetuelkut teenida). On vaieldav, kas kõrgharidust omandav täiskasvanud laps on abivajavaks perekonnaliikmeks perekonnaseaduse mõttes.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand