Perekonnaõigus

Küsimus: Kui palju pean maksma kahele lapsele elatisraha, kui ise saan miinimumpalka?26.01.2015

Tere. Elatisraha suurus on pool miinimumpalka. Aga kui mina saan miinimumi, sealt lähevad maksud maha, sellest maksan 195 ühele lapsele, teisele lapsele ei jää ju pool miinimumi. Kuidas on niimoodi siis seadus tehtud meie riigis. Saaks aru kui miinimum netopalgast pool oleks õiglasem.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Seadus näeb tõepoolest ette, et elatisraha ühele lapsele ei tohi olla väiksem kui pool miinimumpalka ehk 2015. aastal vähem kui 195 eurot lapse kohta ühes kalendrikuus. Kohtud on korduvalt väljandanud seisukohta, et vanem on kohustatud leidma nii enda kui ka oma laste ülalpidamiseks vajalikud vahendid, kuid iseenesest on vastavate asjaolude esinemisel põhjendatud alandada elatist ka alla kehtiva miinimummäära. Vanem peaks kasutama oma rahalisi vahendeid kõigi oma laste puhul ühetaoliselt.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand