Perekonnaõigus

Küsimus: Kas see on õige, et kohus nõuab elatiseraha kulutamise kohta tšekke ja konto väljavõtet?02.03.2015

Andsin laste isa kohtusse, et saada lastele elatise miinimum 195 eurot lapse kohta! Meil kaks ühist last.
Nüüd hakkas kohtus ajama, et tal alust arvata, et seda raha ei kuluta ema lastele vaid oma hüvanguteks. Ja nüüd kohus nõudis, et pean tõestama, et kui palju ma lastele kulutan! Pean kõik kuue kuu konto väljavõtted pangast lisaks võtma ja kõik tšekid mida olen ostnud. Kuigi ostan palju lastele kasutatud asju, haru harva ostame poest uusi. Ja nii puudubki mul tõendus riiete-jalatsite tšekkide kohta. Kas kohtul on alust nõuda minu konto väljavõtet? Kas võin keelduda esitamast oma konto väljavõtet?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatisasjades on üsna tavaline, et kohus palub menetluspoolte varalise seisundi väljaselgitamiseks esitada mõlemal vanemal tõendeid oma majandusliku olukorra kohta ja seda isegi siis, kui taotletakse elatist miinimummääras.

Seega, kui kohus on palunud Teil esitada oma pangakonto väljavõte viimase kuue kuu kohta, ei ole selles midagi eriskummalist ja soovitan Teil nõutud väljavõte kohtule ka esitada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand