Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas isadust ära võtta kui isa on kadunud, ise elame Soomes ja Eesti kohtud ei võta jutule?04.03.2015

Tere,
Millest alustada kui abikaasa soovib minu poega lapsendada, keda ta on kasvatanud lapse 1 eluaastast alates, kokku siis 14a. Lapse bioloogilise isaga on katkenud ühendus juba 2001a, kuna isik on kadunud. Oleme politseiga üritanud teda leida, kuna olen soovinud ka varem isadust ära võtta aga see ei ole õnnestunud ka politseil mitte. Üritasin siis kohtusse avaldust teha, et kui isikut ei leita, tehakse ühepoolne otsus aga siis algas "trall". Elame viimased 10 a. püsivalt Soomes, lapse sünnikoht on Kuressaare. Tallinna Kohtumajast suunati mind Kuressaarde (nüüd siis Pärnu Kohtumaja), et Tallinnas seda käsitleda ei saa. Kuressaarest jällegi Tallinna, kuna ka Kuressaare väitis, et me pole enam sealse linna elanikud ning nemad seda ei käsitle! Oleme jah Helsingi elanikud aga Helsingi samuti seda ei käsitle kuna olema EV kodanikud, et... kuhu ma siis ometi pöörduma pean? Aastaid tagasi lapsel passi vahetades selgus, et lapse bioloogiline isa on ka enda nime vahetanud, (millest passilauas alga taas üks suur segadus, mille õnneks saime lahendatud kuna muidu oleks laps ka passita jäänud) nüüd siis lisaks lapsel passis ka perekonnanimi mida pole sisuliselt olemas, kellegi tundmatu. Tänu Kuressaare hoolekande asutusele sain dokumendi, milles kinnitatakse, et olen poega kasvatanud 2001 a. alates üksi, ilma bioloogilise isata ja tänu sellele olen saanud lapse dokumente üksi ajada. Siiski soovin antud isikult isaduse äravõtmist ja et abikaasa saaks lapse lapsendada ning lapsele enda nime anda, kas neid toiminguid on võimalik nö. korraga käsitlusse anda? Ja kuhu siis ikkagi pöörduma pean või millest alustama? Või oleks mõistlik broneerida Teile konsultatsiooni aeg?

Parimat,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui nii Teie, lapse kui ka abikaasa elukohariigiks on Soome, peaks ka asjaajamine lapse lapsendamiseks toimuma vastavalt Soome õigusele. Kahjuks ei ole ma pädev Soome seadusandluses ja ei oska Teile täpselt öelda, kas ja millistel tingimustel on lapsendamine Teie olukorras Soomes võimalik.

Täpsema informatsiooni saamiseks soovitan Teil pöörduda Soomes mõne antud valdkonna spetsialisti poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand