Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas vahetada lapse perekonnanime?09.08.2011

Mure on nimelt selline, et algul lapse sündides sai lapsele pandud isa perekonnanimi. Me ei olnud abielus. Nüüd ma olen temast juba 5 aastat lahus ja kuna ta ise mind vabatahtlikult ei söendanud aidata materjaalselt, siis panin talle alimendid kaela ja ka kohtutäituri, sest ta ei täitnud oma kohustusi korrekselt. Ja pealegi viimase aasta jooksul pole ta isegi huvi äratanud oma lapse suhtes rääkimata külastamisest. Seega ma otsustasin siis muuta ka lapse perekonnanime ehk siis enda oma panna. Kuna ta ei hooli sellest lapsest ega osale mitte mingil määral tema kasvatamisel, siis ma arvan, ta ei ole väärt seda, et laps tema perekonnanime kannaks. Seega ma soovikski teada, et kuhu ma peaksin selle murega pöörduma ja mida selle jaoks tegema ning millised dokumendid on selleks vaja koguda? Ja kas see on tasuline, kui jah, siis kui palju see maksma läheks? Ning kas ma pean selleks ka lapse isa nõusolekut küsima või arvestades asjaolusid saan seda teha ka ilma nõusolekuta?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,
Ühist hooldusõigust omavad vanemad saavad last puudutavaid küsimusi lahendada ühiselt sh. ka lapse perekonnanime muutmist. Selleks, et saaksite lapse perekonnanime muuta, on teil vaja isa sellekohast nõusolekut. Täpsemat informatsiooni protsessi, dokumentide ja lõivude kohta saate Perekonnaseisuametist. Juhul, kui lahuselav vanem motiveerimatult keeldub lapse nime muutmiseks nõusoleku andmisest, saate pöörduda kohtusse ja taotleda konkreetse otsustusõiguse üleandmist teile. Siiski soovitaksin konsulteerida kas juristi või advokaadiga enne kohtusse pöördumist, et selgitada välja teie nõude perspektiivikus ja asjakohasus.