Perekonnaõigus

Küsimus: Kas elatisraha maksmiseks kindla kuupäeva kokkuleppimiseks peab kindlasti kohtusse pöörduma?23.04.2015

Isa ei ole nõus elatisraha notariaalselt kokku leppima. Elatisraha siiski kannab igakuiselt kolm aastat, küll mitte ette enne järgmist kuud, vahel ka kahes osas, kindlaid kuupäevi ei ole ning on olnud juhuseid, kus mingi osa peetakse kinni ühepoolselt ilma teavituseta kui lapsed on tema juures olnud pikemalt kui üldiselt kokku lepitud. Lapsed (11a ja 13a) elavad alaliselt minu juures, isaga viibivad igal teisel nädalvahetusel, suvel ka harvem. Soovin fikseerida kindlat elatisraha maksmise kuupäeva ja summat (mida ma üldjuhul saangi), kuid mis on kõrgem kui 200 eurot. Isa ei ole nõus kirjalikke kokkuleppeid sõlmima, samas puudub mul teadmine, kas, millal ja millise summa ma saan. Kas ainus viis on elatishagi või on siiski mingi järjepidevuse tõestuse korral taotleda kiirmenetlust ka kõrgema kui 200 euro puhul?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teie poolt kirjeldatud olukorras on tõepoolest ainuke võimalus pöörduda elatishagiga kohtu poole, kuna maksekäsu kiirmenetluses ei ole võimalik nõuda suuremat elatist kui 200 eurot kuus ühe lapse kohta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand