Perekonnaõigus

Küsimus: Kas võin lapse isalt ka enda ülalpidamiseks raha nõuda?22.05.2015

Tere!
Olen 2-aastase lapsega kodune (paari kuu pärast lähen tööle), lapse isa maksab 195 eurot elatisraha ning 2 korda kuus nädalavahetustel on laps isaga. Kas mul on lapse isalt õigus küsida enda ülalpidamiseks raha? Kas selle kohta on seaduses ka paragrahv?

Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse § 111 lõige 2 sätestab, et kui ema ei ole raseduse tõttu või raseduse või sünnituse põhjustatud tervisehäire tagajärjel võimeline ennast ülal pidama, on isa kohustatud talle ülalpidamist andma kuni ema terviseseisundi paranemiseni. Sama kehtib, kui emal ei ole lapse eest hoolitsemise tõttu võimalik sissetulekut saada. Ülalpidamiskohustus algab varemalt neli kuud enne lapse sündi ja lõpeb lapse sünnist alates kolme aasta möödudes.

Kui Teie olukord vastab PkS § 111 lõikes 2 sätestatule, on Teil õigus lapse isalt endale elatist nõuda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand