Perekonnaõigus

Küsimus: Kas mul on alust kohtus nõuda suuremat elatist, et soetada uus elamine?18.06.2015

Tere,
Laps saab isalt igakuiselt miinimum 195.- eurot elatist. Tuleme toime, aga probleem on tekkinud liiga väikese elamisega. Hetkel mulle pangalaenu ei anta, kuna on liiga väike sissetulek. Kui lapse isa hakkab ülekannet tegema lisades selgituste lahtrisse lapse nime, kas pean tulumaksu siis selle pealt hakkama tasuma? Mis juhul tekib tulumaksu kohustus? Kas lapse isa peab deklareerima tulude deklaratsioonis, et ta maksab elatist? Pank antud ajahetkel ei arvesta elatist, kuna puudub ülekannetele selgitus.
Teine küsimus, kas mul on alust kohtus nõuda suuremat elatist, et soetada uus elamine?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatist (enam) tulumaksuga ei maksustata, seega ei tule Teil tulumaksu elatise pealt maksta ja lapse isa ei pea ka midagi deklareerima.

Elatise suurendamise aluseks on lapse ülalpidamiskulude suurenemine. Seega ei saa kohtusse pöördumise põhjuseks olla soov soetada uus ja kallim elamispind – kui olete oma sissetulekuga võimeline ise endale uue elamispinna soetama ja sellega seoses lapse kulud eluasemele kasvavad, võib elatise suurendamine põhjendatud olla.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand