Perekonnaõigus

Küsimus: Kas elatist saab tagasiulatuvalt nõuda aja eest, kui laps reaalselt elatise nõudja juures ei elanud?03.07.2015

Tere,
Kas elatist saab tagasiulatuvalt nõuda perioodi eest, see siis aasta tagasi, kui laps reaalselt elatise nõudja juures ei elanud, ega maksnud ka mingit raha lapse nn kasvatajale! Millestki sõltub üldse see summa mida saab nõuda?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatist, sealhulgas tagasiulatuvalt, on reeglina õigus nõuda sellel vanemal, kelle juures on lapse alaline elukoht. Iseenesest ei ole perekonnaseadusega kuidagi vastuolus olukord, mil last kasvatav vanem usaldab lapse teatud ajaks mõne teise isiku hoolde, kui selline korraldus vastab lapse huvidele. Samuti ei välista see asjaolu lahus elavalt vanemalt elatise nõudmist, kuivõrd lapse ülalpidamiseks tehakse ju kulutusi.

Elatise suurus määratakse kindlaks vastavalt lapse vajadustele, kuid elatis ei tohi olla 2015. aastal väiksem kui 195 eurot kuus. Tagasiulatuvalt on võimalik elatist nõuda kuni 1 aasta eest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand