Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas laste esindajana loobuda laste päritud poolest korterist, mis tekitab mulle lisakulu?24.08.2015

Kaksikud lapsed (s.2009.a) pärisid peale isa surma kumbki 1/4 korterist ning ülejäänud korteri (1/4 ja 1/4) pärisid laste isa täisealised lapsed esimesest abielust. Me ei ole kunagi selles korteris elanud ning see asub ka füüsiliselt meie elukohast kaugel. Soovisin laste pärandist loobuda, kuid kohus ei nõustunud siis sellega (2010.a). Minu jaoks on korter aga probleem ja ma sooviksin sellest nö vabaneda. Millised võimalused mul seda teha on ja mida ma peaksin selleks tegema? Lisan veel selgituseks, et kaks teist omanikku ei ole koostööaltid. Olen neile seda pakkunud, kuid raha eest nad seda osta ei soovi. Mitu aastat ongi korter lihtsalt tühjalt seisnud ning mina olen oma niigi kasinast üksikvanema sissetulekust pidanud maksma korteri kommunaalid jm kulud ehk siis kahe lapse pealt poole kuludest.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapsed on pärandi juba vastu võtnud, ei ole enam võimalik sellest loobuda.

Lastele kuuluva kinnisvara käsutamiseks tuleb igal juhul küsida kohtult luba. Arvestades asjaolusid, ei oleks ilmselt perspektiivikas kinnisvara müük, vaid kaasomandi lõpetamine. Kohtule avaldust esitades tuleb põhjendada, miks soovite nõusolekut saada ja samuti tuleb selgitada, et kaasomandi lõpetamine ei kahjusta mingilgi määral laste varalisi huve.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand