Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lapse emal on mingit seaduslikku alust nõuda kohtu kaudu 195 euro asemel elatisraha 250 eurot?25.08.2015

Tere,
Lapse isa on aastaid maksnud lapse emale alimente summas 100 eurot kuus. Selline oli esialgne kokkulepe. Alates juuni algusest nõudis ta summaks seadustega ettenähtud 195 eurot, lapse isa oli ka nõus sellist summat maksma. Nüüd on lapse isa ca 3 kuud sellist summat maksnud. Lapse ema soovib lapse isa ikkagi kohtusse anda, et nõuda kuus ca 250 eurot, kas tal on mingit seaduslikku alust või mitte?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise suurus oleneb peaasjalikult lapse vajadustest – kui lapse ülalpidamiskulud ühes kuus on 500 eurot, on lapse emal õigus nõuda lapsele elatist 250 eurot. Lähtuvalt vanemate võrdsuse põhimõttest, tuleb ka emal panustada lapse ülalpidamisse sama suures ulatuses.

Kui lapse ema soovib kohtu kaudu nõuda lapsele elatist 250 eurot, tuleb tal lapse ülalpidamiskulusid üsnagi detailselt tõendada, esitades erinevaid kuludokumente (maksekorraldused, tšekid, arved).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand