Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas saaks elukaaslane minu lapse hooldusõiguse kui pärisisaga suhe on ainult elatisraha maksmine?02.10.2015

Tere,
Vanemad asusid lahku elama alates hetkest, kui laps oli mõne kuu vanune. Laps elab emaga ja tema uue elukaaslasega juba viimased 5 aastat. Lapse isa panus lapse elus osalemisel on vaid elatise maksmine (kohtuotsuse alusel). Laps oma isa ei tunne. Kas ja millised võimalused oleks anda lapse emaga koos elavale mehele, kes osaleb lapse igapäevases kasvatamises, lapse suhtes seaduslik hooldusõigus?

Lugupidamisega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Õiguslikult tekib vanema-lapse õigussuhe Teie elukaaslase ja lapse vahel vaid siis, kui elukaaslane lapse lapsendab. Reeglina on selleks vajalik lapse bioloogilise isa nõusolek. Seega antud olukorras soovitaksin Teil uurida, millised oleksid Teie elukaaslase võimalused lapse lapsendamiseks (eeldusel, et lapse bioloogilisel isal puudub soov lapse elus osaleda ja lapsendamine vastab lapse huvidele, kuivõrd ta peab oma isaks Teie elukaaslast).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand