Perekonnaõigus

Küsimus: Kas mul on õigus alimentidele?09.08.2011

Tere, olen 31-aastane naine, kes kasvatab üksinda 8-aastast tütart. Last olen ma üksinda kasvatanud tema sünnist alates ja lapse sünnitunnistusel puudub isa nimi. Kas mul on võimalus nõuda lapse isalt alimente, kui lapsel on minu perekonnanimi?

Vastus: Kairi Pobbul, advokaat, Taivo Saks & Partnerid Advokaadibüroo, www.tsp.ee

Tere,

Kui alaealise lapse isa on tuvastatud, on isa kohustatud maksma lapsele elatist vastavat PKS § 101 sätestatule.

PKS § 84 lg 1 kohaselt on lapse isa, mees, kes on lapse eostanud. Loetakse, et lapse on eostanud mees:
1) kes on lapse sünni ajal lapse emaga abielus;
2) kes on isaduse omaks võtnud või
3) kelle isaduse on tuvastanud kohus.

Juhul, kui lapse isa ei ole tuvastatud, on teil õigus pöörduda isaduse tuvastamise hagiga kohtusse. Elatise maksmise kohustus tekib isal alates isaduse tuvastamisest.