Perekonnaõigus

Küsimus: Millised võimalused on lapse isal saada ainuhooldusõigus, kui ema läks ära ja jättis lapse isa kasvatada?08.10.2015

Tere!
Lapse isa soovib taotleda endale lapse ainuhooldusõigust, lapse ema lahkus pool aastat tagasi ja laps jäi isa (ja ta vanemate) juurde elama. Ema näeb last tavaliselt korra nädalas (vahepeal harvem), tihti on olukordi, kus ta lubab tulla, aga jätab viimasel hetkel tulemata. Ema elab 40 km eemal, jagatud üürikorteris ja on madala sissetulekuga. Millised võimalused on lapse isal saada endale lapse ainuhooldusõigus?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Reeglina ei pea kohtud põhjendatuks lapse ühise hooldusõiguse täielikku lõpetamist, vaid last alaliselt kasvatavale vanemale lapse viibimiskoha otsustusõiguse üleandmist, teatud juhtudel ka otsustusõiguse üleandmist lapse tervise- ja haridusküsimustes. Kui aga lapse ema ei soovi lapse kasvatamises osaleda ja ühise hooldusõiguse täielik lõpetamine ja isale üleandmine vastab lapse huvidele, võib kohus teoreetiliselt isa avalduse rahuldada küll.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand