Perekonnaõigus


Küsimus: Kui kohtus pöörab elatisnõude vanavanemate vastu, kas siis selle kohta on eraldi kohtuprotsess?09.11.2015

Oleme abikaasaga pensionärid, kes elavad koos üliõpilasest tütre- ja täiskasvanud pojaga, kellel mingit sissetulekut ei ole. Pojal on formaalselt küll mingi ühemehe OÜ, kus aga juba mitu aastat sisuliselt mingit äritegevust ei toimu ega seetõttu ka sissetulekut ei laeku, mistõttu oleme koos abikaasaga olnud sunnitud oma poega ülal pidama. Poja endine elukaaslane, kes tegelikku olukorda teab, andis aga hiljuti sisse elatishagi poja vastu, tagasiulatuvalt aastase nõudega nende ühisele alaealisele lapsele elatise saamiseks.
Kui kohtus selgub, et poja käest lapselapsele elatisraha välja nõuda pole võimalik ja pojal ei ole ka kinnisvara ega muud isiklikku vara, mille arvelt ta saaks elatisnõuet koheselt täita, kas siis elatisnõue pööratakse sama kohtuprotsessi käigus seejärel kohe poja vanemate vastu asenduskohustuse täitmiseks? Või toimub asenduskohustuse täitmise osas mingi eraldi protsess? Juhul, kui meie pensionitest elatise maksmiseks ei piisa (meil on kaks majapidamist ja abikaasa vajab arstirohtusid), kas siis satub löögi alla meie kinnisvara?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Selleks, et laps saaks asenduskohustusena elatist nõuda Teilt, peab kõigepealt tuvastama asjaolu, et lapse isalt ei ole võimalik elatist saada. Seega kõigepealt mõistetakse elatis ikkagi lapse isalt välja ja alles ebaõnnestunud täitemenetluse tulemusel võib asuda seisukohale, et isalt ei ole võimalik lapsele elatist saada. Seega käimasoleva kohtumenetluse raames Teile elatisnõuet kindlasti ei esitata, see on eraldi kohtumenetlus ja hetkel pole selge, kas selle algatamiseks on üleüldse alust.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand