Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lahutamiseks võib kohus seada tingimusi laste hooldusõiguse või elatise kohta?24.11.2015

Tere! Oleme abikaasaga elanud lahus 4 aastat. Meie 2 last (8 ja 14) elavad abikaasaga, minuga on nad 1-2 päeva nädalas. Tahan lahutust, kuid abikaasa seab tingimuseks, et teeksime notaris paberi laste hooldusõiguse ja elatise kohta. Siiani (4 a) oleme need lahendanud kokkulepetega. Ma ei taha alla kirjutada, et "lapsed on minuga 1 päev nädalas + nädalavahetused vastavalt kokkuleppele". Kui mu elamistingimused laienevad, siis tahan neid rohkem näha.
Kui esitan hagi abielu lahutamiseks, kas kohus võib seada samu tingimusi: et kas teil on kokkulepe laste hooldusõiguse ja elatise kohta?
Või see ei puutu abielu lahutamise kohtuasja?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui esitada kohtule hagi abielu lahutamiseks, menetlebki kohus ainult abielu lahutamise asja. Laste hooldusõigust ja suhtlemiskorda arutab kohus vaid siis, kui vanem esitab kohtule vastava avalduse, omaalgatuslikult kohus seda ei aruta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand