Perekonnaõigus

Küsimus: Kas abielu ajal abikaasa tekitatud võlad lähevad lahutuse korral pooleks?25.11.2015

Mure siis selline, et tuleb ette võtta lahutus. Peres 2 last. Kaasa on tekitanud mulle vanast ajast võlgnevused, mis on kohtutäiturite käes. Kas lahutuse korral lähevad need pooleks? Kui palju on õigus laste isalt lastele elatisraha nõuda kui ma ise alles tööotsingul? Laste isa tegi hiljuti firma. Kas mul on ka sellele mingi õigus kui tuleb lahutus? Abielu eelset varalepinud meil pole tehtud.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Abikaasad vastutavad ühiselt vaid ühiste kohustuste eest, kui tegemist on vaid abikaasa kohustustega (võlgadega), vastutab ta nende eest oma lahusvaraga ja pooles väärtuses ühisvaraga.

Kui ettevõte on registreeritud abielu ajal, kuulub ka ettevõte abikaasade ühisvara hulka.

Elatisraha suurus oleneb lapse vajadustest, kuid ei tohiks olla väiksem kui pool kehtivat alampalka – hetkel on alampalga suurus 390 eurot, seega ei tohiks igakuine elatis olla väiksem kui 195 eurot ühe lapse kohta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand