Perekonnaõigus

Küsimus: Kidas saab abikaasa eest asju ajada, kui tal on tervisekahjustus, insult?09.02.2016

Tere.
Abikaasa on väga raskes seisundis haiglas. Insuldi raskelt üle elanud. Kui aja möödudes jääb kahjustusi (mälu jne), kuidas saan mina hiljem tema eest asju korraldada? Kas selleks peab olema kohtu poolt antud õigus?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

PkS § 203 lõike 1 kohaselt juhul, kui täisealine ei suuda vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu psüühikahäire tõttu kestvalt oma tegudest aru saada või neid juhtida, määrab kohus tema enda, tema vanema, abikaasa või täisealise lapse või valla- või linnavalitsuse avalduse alusel või omal algatusel talle eestkostja.

Eestkostja kaitseb eestkostetava varalisi ja isiklikke õigusi ning huve, mh peab eestkostja hoolitsema selle eest, et eestkostetav saaks vajalikul määral ravi- ja sotsiaalteenuseid.

Eestkostja on oma ülesannete ulatuses eestkostetava seaduslik esindaja, kuid teatud tehingute tegemiseks, näiteks eestkostetavale kuuluva kinnisasja võõrandamiseks, tuleb küsida kohtult eelnevalt luba.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand