Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lisaks elatisrahale peab soetama ka riideid, jalanõudis, turvatooli jne?20.04.2016

Tere
Kohtu kaudu on kahele lapsele tehtud elatisotsus ja seda maksab mu mees igakuiselt. Lapsed on temaga tihti, kuid vähem kui poole ajast kuus. Jäävad ka ööseks. Aeg-ajalt nõutakse laste võtmist ja neile peab ise järgi minema, edasi-tagasi sõit ~50 kilomeetrit. Kui ei lähe ise järgi, siis paar nädalat on vaikust, ei lasta lastega suhelda ega lastel suhelda. Kui lapsed kohale tuuakse, siis alati nii õhukeses riietuses, et õue nendega minna ei saa. Seega on kulutatud raha lisariiete ostmiseks. Laste emaga on räägitud, kuid teda see ei huvita. Tihti pannakse lapsed maha ning kiiresti sõidetakse ära ja ei anta lastetoole kaasa. Said need siis ise ostetud. Küsimus on - kui makstakse niigi lastele elatisraha, siis kui palju peab veel lisaks kulutama? Loogiline, et kui lapsed külas, siis süüa saavad.. aga kas on kohustus muud asjad ise soetada, mis neile vajalikud (riided, jalanõud, autoistmed, kummimatid vanni, ravimid)?
Aitäh

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanem maksab elatisraha, ei peaks ta tegelikult täiendavalt lapse ülalpidamiseks kulutusi tegema. Kui laps viibib lahuselava vanemaga, teeb vanem ilmselgelt mõningaid kulutusi lapse ülalpidamisele (söök, meelelahutus jms), kuid märkimisväärsete kulutuste tegemise kohustust vanemal kindlasti ei ole. Teisele vanemale makstav elatisraha peaks katma laste põhivajadused, nagu on elamiskulud, söök-jook kui ka vajalikud riideesemed, elatist maksvalt vanemalt lisakulutuste tegemise nõudmine reeglina põhjendatud ei ole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand