Perekonnaõigus

Küsimus: Kas eksabikaasal on õigust võtta minu korterist asju, põhjendades sellega, et need on ühisvara?03.05.2016

Lahutusele eelnevalt tegime abieluvara kokkuleppe, kus jätsin abikaasale abielu ajal soetatud korteri (nö suvekodu). Abikaasa koos lapsega minu Tallinna ametikorteris. Abielu eelselt oli mul erastatud korter maal. Abielu ajal tegime seal remonti ja nö selle katteks jätsingi teise korteri abikaasale. Nädal tagasi käis abikaasa minu maakorteris (et võtta oma isiklikud riided). Kahjuks avastasin, et ta oli sealt kaasa võtnud ka muid asju peale isiklike riiete. Alates nõudest (osad neist olidki tema ema omad) ja lõpetades lapse piltidega. Küsimus - kas tal on õigust võtta minu korterist asju, põhjendades sellega, et need on ühisvara? Mul pole kahju nõudest kuid lapse pildid, mis on seal alati olnud, on läinud. Kas see nüüd jääbki nii, et kui avastab, et midagi on vaja, siis võib tulla ja võtta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Seni, kuni ühisvara on abikaasade vahel jagamata, on mõlemal abikaasal õigus ühisvarasse kuuluvaid esemeid kasutada. Seega tuleks Teil endise abikaasaga jagada lisaks kinnisvarale ka ühisvaraks olev vallasvara, selliselt saab vältida edaspidi Teie poolt kirjeldatud situatsioone.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand