Perekonnaõigus

Küsimus: Kas lapsevanem peab tasuma elatist ka pärast gümnaasiumi lõpetamist kuni 21-aastaseks saamiseni?12.05.2016

Poeg on 19 ehk täisealine. Lõpetab ära gümnaasiumi ja läheb sõjaväkke ja eeldatavalt ei jätka enam õpinguid, asub tööle.
1) Kas lapsevanem peab tasuma elatist kuni 21-aastaseks saamiseni (täituri vahendusel)?
2) Kas täituri poolt maha minev summa lõpeb automaatselt või jätkub?
3) Kui maksmine lõpeb automaatselt, siis kuidas saan mina kontrollida, et elatisraha maha võtmine on peatatud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui täisealiseks saanud laps lõpetab gümnaasiumi ja edasi kõrgharidust omandama ei asu, lõppeb gümnaasiumi lõpetamisega ka vanema ülalpidamiskohustus lapse suhtes PkS § 97 punkti 2 alusel.

Nagu aru saan, on tekkinud elatisvõlgnevus, mida vanem tasub kohtutäituri vahendusel. Kuigi vanema ülalpidamiskohustus lõppeb antud juhul lapse poolt gümnaasiumi lõpetamisega, tuleb elatisvõlga maksta kuni võlgenvuse tasumiseni ja see võib olenevalt elatisvõlgnevuse summast juhtuda ka peale seda, kui ülalpidamiskohustus lapse suhtes lõppeb. Juba tekkinud võlgnevus tuleb igal juhul tasuda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand