Perekonnaõigus

Küsimus: Kust alustada, et elatisraha saaks kohtulikult paika?17.05.2016

Oleme kärgpere ja soovime võtta pangalaenu aga pank soovib, et lastele makstud elatis oleks määratud kohtu poolt, seni on isa maksnud lastele elatist 10a kokkuleppel emaga. Praeguses elus on ka 2 ühist last ja 1 naisel eelmisest elust. Kas kohus arvestab ka uues peres olevate lastega? Ja kuhu tuleb siis pöörduda?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laste isa on siiani tasunud elatist kokkuleppe alusel, ei ole otseselt alust kohtusse pöördumiseks, sest kohtusse pöördumise aluseks on reeglina ikkagi asjaolu, et lastest lahus elav vanem rikub laste ülalpidamiskohustust.

Soovitan Teil teha laste isale ettepaneku elatise maksmise osas notariaalse kokkuleppe sõlmimiseks, mis sisaldab klauslit elatise maksja kohesele sundtäitmisele allumise kohta. Selline kokkulepe on samasuguse õigusjõuga nagu kohtuotsus ja usun, et ka pangale seega sobiv.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand