Perekonnaõigus

Küsimus: Kuidas arvestatakse elatisnõude aegumist?30.05.2016

Tere
Kui laps on sündinud 21.12.94 ja peale põhikooli edasi õppima ei läinud, siis kas tema elatusnõue aegus 3 aastaga või aegub 10 aastaga?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kahjuks ei selgu Teie kirjeldusest, kas lapsele on elatis kohtu kaudu väljamõistetud või mitte.

Kui mitte, on võimalik elatist nõuda tagasiulatuvalt kuni 1 aasta enne elatishagi kohtule esitamist.

Kui lapsele on elatis kohtulahendiga väljamõistetud, toimub aegumine järgmistel alustel:

Tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) § 164 lõike 2 järgi on vanemate ja laste vaheliste nõuete aegumine peatunud kuni lapse täisealiseks saamiseni. Seega ei hakka elatisvõlgnevus aeguma enne lapse täisealiseks saamist.

Kui laps on saanud täisealiseks, toimub elatisnõude aegumine TsÜS § 154 lõike 2 järgi ehk aegumistähtaeg on kümme aastat iga üksiku kohustuse jaoks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand