Perekonnaõigus

Küsimus: Kust seadusest tuleneb vajaduspõhine elatise määramine?20.09.2016

Tere!
Mul sarnane olukord, mis siit läbi käinud, kuid vajan ka seadust, mis seda toetab.
Teie lause siit portaalist: Märgin ära, et elatise miinimummäära kohaldatakse vaid alaealise lapse puhul ja täisealise lapse elatis on vajaduspõhine – lapsel tuleb oma vajaduste kohta esitada tõendid ja kohus mõistab elatise välja vastavalt tõendatud vajaduste suurusele (mõlema vanema kanda peaks reeglina jääma võrdne osa ülalpidamiskuludest).
Millele te siin tuginete? Millisele seadusele?

Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

PKS § 101 lõikes 1 sätestatud elatise alampiir, milline on pool Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära, reguleerib alaealise lapse elatise minimaalset ulatust, mistõttu ei ole seda võimalik ega ka põhjendatud laiendada täisealise lapse elatisele. Eelnimetatu tuleneb juba PKS § 101 pealkirjast "Elatis alaealisele lapsele". Seda küsimust on põhjalikumalt käsitlenud Riigikohus oma lahendis tsiviilasjas nr 3-2-1-119-15 punktis 10, mille leiate järgmisel veebiaadressilt: http://www.nc.ee/?id=11&tekst=222579252

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand