Perekonnaõigus

Küsimus: Kui vana peaks laps olema, et isale üldse hooldusõigust antakse?22.09.2016

Kui vanalt antakse lapse hooldusõigus isale? Kui laps on imiku staatuses? Kas isal on üldse võimalik saada lapse hooldusõigust juba varases lapse eas või kuidas on lood sellega? Või mida ma peaksin üldse tegema, et saada lapse hooldusõigust endale?
Aitäh

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Hooldusõiguse ühele vanemale üleandmise põhjendatus sõltub paljudest asjaoludest. Väikelapse hooldusõiguse üleandmine isale võib olla põhjendatud, kui asjaolud seda toetavad, kuid üldjuhul peavad kohtud põhjendatuks, et imiku igapäevaseks hooldajaks on lapse ema. Kui laps toitub rinnapiimast, ei oleks teistsugune lahendus mõeldav.

Kui lapse ema ei saa imiku hooldamisega hakkama ja lapse isa on seisukohal, et lapsel oleks tema hoole all parem, tuleks isal kõigepealt pöörduda elukohajärgse sotsiaaltöötaja poole. Kui sotsiaaltöötaja vahendusel ei õnnestu vanematel kokkuleppele jõuda, tuleb lapse isal pöörduda vastava avaldusega kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand