Perekonnaõigus

Küsimus: Kui töötult ja töövõimetult elatise nõudmise hagisse kirjutada kohe ka, et mittemaksmisel võtta ära hooldusõigus?13.10.2016

Kui esitan hagi töötu ja töövõimetu kostja vastu, kas võiksin kirjutada kohe hagisse, et mittemaksmise korral ära võtta hooldusõigus või pean selleks uue avalduse tegema või mitte maksmisel võetakse see ära?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse ülalpidamine ja hooldusõiguse kuuluvus on üksteisest eraldiseisvad asjad ja reeglina lahendatakse need erinevates menetlustes (elatise väljamõistmine toimub hagimenetluses ja hooldusõigusasju lahendatakse hagita menetluses). Seega tuleks kohtule esitada kaks eraldi menetlusdokumenti.

Märgin ära, et lapse ülalpidamiskohustuse rikkumine ei anna automaatselt alust vanema hooldusõiguse piiramiseks, see oleneb ikkagi konkreetse juhtumi asjaoludest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand