Perekonnaõigus

Küsimus: Kas sellel on seaduslikku jõudu, kui kirjutasin sündiva lapse isale tema nõudmisel garantiikirja makse- ja hooldusvabastuseks?08.12.2016

Tere, Olen hetkel lapseootel ja lapse isa ei soovi minu ega lapsega tegemist teha. Selle asemel nõuab lapse isa kas aborti või kirjalikku lepingut ja kuna aborti ma enam teha ei saa, siis nõuab ta kirjalikku lepingut, et on vabastatud lapsele elatise maksmisest. Kirjutasin talle garantiikirja makse- ja hooldusvabastuse kohta, kuid sooviks teada, et kas sellel lepingul on mingit tähtsust kui lähen peale lapse sündi kohtusse või on see tühine? Sest seaduse järgi peab iga isa vastutama oma lapse eest.
Ette tänades!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse § 109 sätestab sõnaselgelt, et kokkulepe, millega välistatakse ülalpidamiskohustuse täitmine tulevikus või piiratakse ülalpidamiskohustust ebamõistlikult, on tühine. Seega ei ole vastavasisulisel kokkuleppel õigusjõudu ega võta sellise kokkuleppe sõlmimine Teilt võimalust tulevikus lapse isalt lapse ülalpidamiseks elatist nõuda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand