Perekonnaõigus

Küsimus: Kas on võimalik notariaalne kokkulepe enne DNA testi, et lapse ema loobub kõikidest nõuetest lapse võimaliku isa vastu?12.12.2016

Tere
Kuidas käituda olukorras, kus lapse ema kirjutab nii:
"Ma tahan testi enda parast, mitte et midagi nõuda või saada. Ja ma ka ei soovi, et Sa lapse elus osaleksid."
Kas on võimalik notariaalselt fikseerida paberil kokkulepe (isegi kui DNA-test näitab, et mees on lapse isa), et lapse ema loobub kõikidest nõuetest lapse isa vastu (elatisrahad jne) ning ei soovi, et lapse isa osaleks lapse elus ja kasvatamisel? Et hiljem puuduks võimalus ümber mõelda.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui mees kantakse lapse sünnitunnistusele (ükskõik, kas kohtuväliselt vanemate kokkuleppel või peale kohtuliku isaduse tuvastamise), omandab ta lapse suhtes vanemlikud õigused ja kohustused (sealhulgas lapse ülalpidamise kohustuse). Ühegi kokkuleppega neid kohustusi välistada ei saa, sõlmitud kokkulepe on igal juhul tühine.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand