Perekonnaõigus

Küsimus: Milline on elatise miinimumsumma detsembris 2016 ja milline jaanuaris 2017?15.12.2016

Tere!

Kui kohtuotsus elatise maksmiseks on tehtud ja seal märgitud, et tuleb maksta alates sept 2016 (mis tähendab, et kogunenud võlg on 860€) siis kuidas peaks toimuma võla tasumine? Kas võlgnik võib seda maksta oma soovide järgi või on ka mingid nõuded selle koha pealt? Ja teine küsimus oleks selline, et kui maksti elatist dets 2016, milline peaks olema summa, kui elatis on seotud miinimum tasuga ja jaanuarist miinimum tasu tõuseb?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kohtuotsuse jõustumise ajaks tekkinud elatisvõlg tuleb tasuda ühekordse summana, kui elatist saav vanem ei ole nõus just teistsugust kokkulepet sõlmima. Seega, kas saate elatist saava vanemaga kokkuleppele, et tasute tekkinud elatisvõlga osade kaupa või tuleb elatisvõlg tasuda ühekordse maksena koos igakuiselt makstava elatisega.

2016. aastal on alampalga suuruseks 430 eurot, seega elatismiinimum on 2016. aastal 215 eurot. Alates 01.01.2017 on alampalga suuruseks 470 eurot – seega alates 01.01.2017 on elatise miinimummääraks 235 eurot.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand