Perekonnaõigus

Küsimus: Mida ette võtta, kui jäin tööta ja pean maksma lastele elatist 705 eurot?22.12.2016

Tere!
Elan oma eksabikaasast ja lastest lahus ja olen alati korralikult elatist maksnud ning ka muid laste kulutusi enda kanda võtnud. Nüüd olen kaotanud töö ning töötuskindlustushüvitis on umbes 700 eurot kuus. Kolme lapse elatis aga uuest aastast 705 eurot kuus. Laste emaga mingit kokkulepet sõlmida ei õnnestu. Ma ei taha elatise maksmisest kõrvale hoida ja otsin tööd, mis kataks nii laste kui minu vajadused, kuid hetkel on olukord selline nagu on. Soov oleks maksta töö leidmiseni 500 eurot kuus, et 200 eurot endale jääks. Kas tõesti sellises olukorras olen ma ikkagi kohustatud elatist täies mahus tasuma? Kas mulle ei peaks ka mingisugune elatusmiinimum kätte jääma? Mis õigused või võimalused mul on?

Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Saan aru, et maksate elatist omavahelise kokkuleppe, mitte kohtuotsuse alusel.

Kui Te ei ole enam võimeline endises ulatuses elatist maksma, peaksite seda laste emale teatama ja maksma summas, mis on Teie jaoks võimalik. Kui laste ema sellega ei nõustu, on tal võimalik pöörduda elatise väljamõistmiseks kohtu poole ja kohtus saate Teie esitada oma vastuväited, miks Teil ei ole võimalik elatist miinimummääras tasuda. Mõjuval põhjusel, näiteks olukorras, kus ülalpeetavaid on mitu ja elatise maksmiseks kohustatud vanema rahalised vahendid on piiratud, võib kohus vähendada elatisraha alla kehtiva miinimummäära.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand