Perekonnaõigus

Küsimus: Kas ema peab ka lastele raha eraldama, või peab seda tegema ainult isa, ema saab lastetoetuse rahaga panustada?05.04.2017

Tere,
kui peres on 3 last, kes elavad emaga, kes hakkab lastetoetust saama 1. juulist 500 eurot, siis kas isa peab ikka maksma pool elatise miinimumist (kolmele lapsele 705 eur) ja emal ei ole enam üldse rahalisi kohustusi, sest lastetoetus on 500 eur? Või võtab kohus nüüd suurenenud toetusi ka isa osas arvesse? Miks seadus paneb ema ja isa ebavõrdsesse seisu? s.t. keskmist palka teeniv isa peab enamuse palgast ära maksma, ema ei pea üldse midagi maksma. Või peavad vanemad nüüd kohustuslikus korras laste jaoks raha panema 1910eur (637 eur ühele)?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!
Olen isiklikult seisukohal, et sellises olukorras peaks olema põhjendatud elatise vähendamine, kuivõrd suur osa laste vajadustest on kaetud riiklike peretoetustega. Vanemate kanda peaks jääma see osa laste ülalpidamiskuludest, mis ei ole kaetud lapsetoetuse ja lasterikka pere toetusega.

Kas kohtupraktika samuti seda seisukohta toetab, näitab juba aeg.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand