Perekonnaõigus

Küsimus: Kas kummalegi abikaasale kuuluvad aktsiad moodustavad nende ühisvara või lahusvara?10.04.2017

Riigiettevõte erastati, asutati aktsiaselts. Ettevõtte ca 200 töötajat omandasid aktsiad. Aktsionärideks said ka samas ettevõttes töötanud abikaasad, omandades kumbki aktsiaid - mees 113 aktsiat, naine 5 aktsiat. Mees suri testamenti tegemata. Pärijateks jäid mehe abikaasa ja mehe poeg eelmisest abielust. Poja poolt esitatud kompromissi ettepanek oli, et pärandvara jagamisel jääb surnud mehe abikaasale nende ühisvarasse kuulunud kinnisvara ja mehe pojale jääb 118 aktsiat. Kas poeg on õigustatud pärima isale kuulunud 113 aktsiat või ka isa naisele kuulunud 5 aktsiat? Kas aktsiaseltsi moodustamisel (mitte ostu teel) mehe poolt omandatud 113 ja naise poolt omandatud 5 aktsiat moodustasid nende ühisvara või olid nad kumbki tekkinud aktsiaseltsi iseseisvad aktsionärid 200 aktsionäri seas? Kas viimasel juhul oleks aktsiate näol tegemist abikaasade lahusvaraga ning poeg päriks ainult 113 isale kuulunud aktsiat?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui abikaasad omandasid aktsiad abielu ajal, on tegemist abikaasade ühisvaraga. Lähtuvalt eeltoodust, kuulub abikaasade ühisvarasse kokku 118 aktsiat ja ühe abikaasa surma korral kuulub tema pärandvarasse pool ühisvaraks olnud aktsiatest (teine pool aktsiatest kuulub jätkuvalt üleelanud abikaasale).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand