Perekonnaõigus

Küsimus: Mil määral võiks teise vanema uue korteri kulutused olla lapse eluasemekuludeks?09.05.2017

Oleme lahku kolimas, abielus ei olnud. Kooselu alguses ostsin ise korteri (elukaaslase roll selles oli null, va veidi sisustusega seotud asju), kuhu kõik elama asusime. Nüüd ostis teine vanem endale oma korteri, kuhu kolib elama. Laps hakkab olema mõlema vanema juures, sh ka öösel, minu juures jääb talle ka oma tuba alles. Siit küsimus, mil määral võiks teise vanema uue korteriga seotud kulutused (nt kommunaalmaksed, laenumaksed, sisustuskulud) olla lapse eluasemekuludeks, arvestades, et korterit on vaja eelkõige talle endale (laps oleks võinud ka minu juurde jääda) ja mil määral võiks lapse eluasemekulude hulka kuuluda ka minu varem tehtud ja edaspidi jooksvalt tekkivad kulud mu enda korteriga seoses, eriti arvestades, et pean üleval suuremat korterit kui oleks vaja puhtalt minu enda vajadustest lähtuvalt?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse ülalpidamiskulude üheks osaks on eluasemekulud, millisteks on eelkõige kommunaalkulud ja üürikorteri puhul üürikulu (pangalaenuga soetatud korteri puhul võetakse aluseks keskmine üürihind). Lapse osa on proportsionaalne osa eluasemele tehtavatest kulutustest, näiteks kui korteris elab kaks inimest (laps ja vanem), arvestatakse lapse kuluks reeglina ½ eluasemekuludest – pool sellest ehk ¼ jääb ühe vanema kanda ja teine pool teise vanema kanda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand