Perekonnaõigus


Küsimus: Kas saan ülikooli ajaks vanematelt suuremat elatist nõuda?21.08.2017

Tere! Olen 19-aastane noor, kes sügisest suundub edasi ülikooli õppima. 2016 aasta suvest elan iseseisvat elu ning 2016 aasta lõpus sai kohtu kaudu välja mõistetud emapoolne elatis (70 eurot) kompromissiga, millega mind n-ö sunniti nõustuma. Isa maksis juba varasemalt elatist, sest vanemad on lahutatud. Emaga ei saa ma üldse läbi. Elasin eelnevalt (gümnaasiumi ajal) ühikas, mille maksumus oli kuus 20 eurot ja kooli poolt sain odava raha eest ka nädala sees süüa. Ülikooli minnes üürin korterit, sest kuskil on vaja elada ja ka muud kulud on suurenenud. Selle tõttu tahaksin suurendada emapoolset elatist. Tean, et elatist määratakse mulle vastavalt minu kuludele ja pean neid kohtus tõendama. Minu küsimus on aga, et millised dokumendid peaksin ma elatise suurendamiseks ära täitma ja kust ma need leiaksin, et kohtule esitada? Millega ma peaksin veel arvestama, kui tahan kohtusse pöörduda? Kui ma emaga ei saa läbi ega ei suhtle, kas mul on siiski kohustus teda teavitada, et soovin suurendada elatist? Või võin ka kohe otse kohtu poole pöörduda? Kas mul on õigus saada kohtus ka tasuta õigusabi?
Tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo Puurits & Partnerid, www.puurits.ee

Tere!

Kõigepealt üritage kindlasti emaga elatise suurendamise osas kokkuleppele jõuda. Kui kokkuleppele jõuda ei õnnestu, on põhjendatud hagiga kohtusse pöördumine. Selleks tuleb koostada hagiavaldus, millega taotlete elatise suuruse muutmist. Teil tuleb tõendada enda vajaduste suurenemist, esitades seejuures vastavaid tõendeid. Riigilõivu elatise suurendamise hagilt tasuma ei pea.

Kehva majandusliku seisundi korral on Teil õigus tasuta õigusabile, selleks tuleb teha kohtule vastav taotlus. Tasuta riigipoolse õigusabi kohta leiate rohkem infot järgmiselt veebiaadressilt: http://www.riigioigusabi.ee/

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand